Monday, June 1, 2015

Školský zájazd do Španielska (apríl – máj 2015)


Študenti španielskeho jazyka zo Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave spolu s pedagógmi a pátrom Pavlom Nogom, CM,  v dňoch 29. 4. –  4.5.2015 podnikli cestu do Španielska.
V stredu, 29.4., sme hned po prílete navštívili medzinárodný sekretariát Združenia mariánskej mládeže v  Madride, kde sme si po ceste oddýchli a dostali občerstvenie. Po ňom nasledovala malá prechádzka po okolí, ktorá nás priviedla až k štadiónu Santiago Bernabéu Realu Madrid.
Vo štvrtok sme sa autobusom vybrali do Toleda, bývalého sídla španielskych kráľov. 
 
Prezreli sme si prekrásnu katedrálu a navštívili dielňu, v ktorej sa vyrábajú šperky tradičnou metódou tzv. taušírovania, čo je dvojfarebná plošná technika vykladania kovu kovom inej farby. Nasledovala prechádzka stredovekými uličkami, ktorými sa kedysi prechádzali  také významné osobnosti ako sv. Ján od Kríža, sv. Terézia z Avily alebo známy maliar El Greco, ktorý v Tolede dlhé roky pôsobil. Jeho viaceré obrazy sme mohli vidieť v katedrále.
Toledo je symbolom spolunažívania troch kultúr – kresťanskej, židovskej a moslimskej. Je aj hlavným mestom Kastílie – La Mancha, a tak k nemu neodmysliteľne patrí autor svetoznámeho románu Don Quijote de La Mancha, Miguel de Cervantes, pri ktorého soche sme sa odfotili.

Pri odchode z mesta sme sa ešte pokochali pohľadom z autobusu na toledský „Alcázar“, ktorý nám všetkým silno pripomínal náš Bratislavský hrad.

V piatok nás čakala návšteva kráľovského kláštora El Escorial, založeného kráľom Filipom II. v 16. storočí.
 
Dozvedeli sme sa zaujímavosti z jeho histórie a prezreli si cirkevnú, augustiniánsku, školu...
 
... ktorá aj dnes pôsobí v týchto historických priestoroch. Najviac nás zaujalo prírodné minimúzeum...
 
... patriace ku škole a jej krásne, starodávne prostredie.
 
Po zastávke v Escoriali sme sa vybrali na púť do Avily, rodiska sv. Terézie Avilskej. 28. marca 2015 uplynulo 500 rokov od jej narodenia.
 
Mali sme možnosť navštíviť miesto, kde sa narodila, a videli sme aj záhradu jej rodného domu, kde sa ako malá hrávala so svojím bratom.
 
Kulinárskym zážitkom bol obed v typickej avilskej reštaurácii.
Avila je krásne starobylé mesto so zachovalými stredovekými hradbami,  mnohými kostolmi  a kláštormi. Je vnímané ako silno duchovné mesto.

Keďže sa v sobotu 2. mája v Madride oslavoval štátny sviatok, na Námestí Puerta del Sol, v preklade Brána slnka, sa uskutočnila vojenská prehliadka , ktorú sme si nenechali ujsť . Po nej sme prešli rozpáleným Madridom do príjemného chládku obľúbeného parku Parque del Retiro, kde sme mali spoločný piknik. Po ňom si naši športovci spolu s pátrom Pavlom nadšene zahrali futbalový zápas. Po prechádzke parkom...
 
... sme išli do madridskej katedrály La Almudena, videli sme Kráľovský palác...
 
... a Hlavné námestie – Plaza Mayor.
Na nedeľu sa tešili aj milovníci  umenia, lebo navštívili výstavu portrétov v Kráľovskom paláci, aj fanúšikovia futbalu, ktorým sa splnil veľký sen: na vlastné oči vidieť priestory štadióna Santiago Bernabéu Realu Madrid.

Po obede v reštaurácii s latinskoamerickou kuchyňou sme sa vrátili do centra Madridu, aby sme po toledských a avilských sladkostiach („turrones“,  „mazapanes“ , „ yemas de Ávila“ vyskúšali  ďalšiu známu španielsku pochúťku „churros“ s čokoládou a poprechádzali sa po centre Madridu.
Večer sme sa zúčastnili na sv. omši, ktorú P. Pavol slúžil po španielsky v Kostole Panny Márie zázračnej medaily, tak sme sa potešili, že vieme modlitbu Otčenáš aj po španielsky a môžeme sa ju s ostatnými pomodliť.
 
Predchádzajúce dni sme mali sv. omše v slovenčine. 
 
V noci sme sa posledným metrom presunuli na letisko, odkiaľ sme sa v pondelok ráno, plní silných dojmov, vracali do Bratislavy.

Návrat na webstránku španielskeho jazyka na vdp.sk

No comments:

Post a Comment